خانه سردار مفخم

عمارت سردار مفخم از خانه‌های دو طبقه کوشکی است. این خانه در دوره قاجار بنا گشته و در خیابان هلال احمر قزوین قرار دارد

عمارت سردار مفخم توسط شاهزاده اکبر میرزا ملقب به سردار مفخم و بشارت السلطنه بنا شده‌است. او وکیل (نماینده) قزوین در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس مشروطه بود. ساخت این بنا به اواخر دوره قاجار مربوط است و در حکم استراحتگاهی خاص سران و شاهزادگان بوده‌است.

این عمارت تحت تأثیر معماری پایتخت ساخته شده و به نوعی متعلق به زمان انتقال معماری قاجاریه به پهلوی در قزوین است. نکته قابل توجه بنا پلکان مجلل آن است که در مرکز آن ساخته شده. این پلکان درست در مقابل سرسرای ورودی قرار داشته و پس از رسیدن به پاگردی وسیع، دو شاخه شده و راه به طبقه فوقانی می‌برد. پلکان مرکزی داخل بنا در طبقه دوم به یک راهروی چهار طرفه منتهی می‌شود. دور تا دور این راهرو را نرده و ستون‌های تزئینی فرا گرفته‌است. برخی از اتاق‌ها نیز دارای تزئینات گچبری با نقش برجسته گل و برگ، مجلس شکار حیوانات و مجلس بزم و نیز طاقچه‌های تزئینی است

اولین کاربری این بنا مسکونی بود. بعد از مدتی قبل از سال ۱۳۴۸ به دادگستری واگذار شد و بعد از سال ۴۸ تا سال ۶۹ مدرسه امیر کبیر به این مکان با عنوان مدرسه راهنمایی و دبیرستان امیرکبیر انتقال داده شد. سازمان میراث فرهنگی بعد از زلزله سال ۶۹ این ساختمان را مرمت و در سال ۷۷ به ثبت ملی رساند. این بنا طبق توافق انجام گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد. اکنون این مکان دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قزوین است. این دفتر هجدهمین دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه کشور می‌باشد که تمام اختیارات کنسول‌گری در زمینه صدور ویزا، تأیید اسناد تجاری و تحصیلی اتباع خارجی، احوالات شخصی اتباع خارجی از جمله ثبت ازدواج و فوت، تسهیل در امور صادرات و واردات را انجام خواهد داد.

Reference